USD
EURO
ALTIN

GÜNAHLARDAN ARINMA MEVSİMİ

KIRŞEHİR ABDULKADİR GEYLANİ VAKFI KURUCUSU MUSTAFA(EFENDİ)YILMAZ GÜNAHLARDAN ARINMA MEVSİMİ: ÜÇ AYLAR ve RECEB AYI İnşallâh Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü 23 Ocak Pazartesi günü rahmet ve bereket dolu Allahın ayı Receb-i Şerife kavuşmuş olacağız. 26 Ocak Perşembe Akşamı da Reğaib Kandilini idrak edeceğiz inşallah. Peygamberimiz üç aylarla ilgili şöyle buyurdular: “Recep Allâh’ın […]

GÜNAHLARDAN ARINMA MEVSİMİ
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

KIRŞEHİR ABDULKADİR GEYLANİ VAKFI KURUCUSU MUSTAFA(EFENDİ)YILMAZ

GÜNAHLARDAN ARINMA MEVSİMİ: ÜÇ AYLAR ve RECEB AYI

İnşallâh Üç Ayların ilki olan Recep Ayının birinci günü 23 Ocak Pazartesi günü rahmet ve bereket dolu Allahın ayı Receb-i Şerife kavuşmuş olacağız.
26 Ocak Perşembe Akşamı da Reğaib Kandilini idrak edeceğiz inşallah.

Peygamberimiz üç aylarla ilgili şöyle buyurdular: “Recep Allâh’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır”
(Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, l,423,1358)

RECEB AYI ve FAZİLETİ
Üç Aylar girdiği zaman Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle dua ederdi:
اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِى رَجَب وَشَعْبَانَ وَبَارِكْ لَنَا فِى رَمَضَان
“ Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur.”
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, c. l, s. 259)

Peygamberimiz üç aylarla ilgili şöyle buyurdular: “Recep Allâh’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır”(Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, c. l, s. 423, Hadis No:1358)

“İnanarak ve sevabını Allâh-u Te’âlâ’dan bekleyerek, Recebden bir gün oruç tutan Allah-u Te’âlâ’nın en büyük rızasını kazanır ve Firdevs-i Â’lâ cennetine yerleştirilir.” (Abdülkâdir el-Geylânî, el-Ğunye)

“Recebin ilk gününün orucu üç senenin (günahlarının) keffaretidir. İkinci günün orucu iki senenin, üçüncü günün ki ise bir senenin keffaretidir. Sonra her gün bir aydır.”
(Ebû Muhammedel-Hallâl, no:l0, sh:64;)

“Yâ Rasûlallâh! Ben onun tamamını tutmaktan âcizim” şeklindeki beyanına karşılık, Rasûlüllâh (sav); Recep ayından ilk günü, ortasındaki günü ve kendisinden son günü tut ki, o zaman muhakkak sana, tamamını tutanın sevabı verilecektir. Çünkü gerçekten güzel bir amel, on misliyle mükâfâtlandırılacaktır.” buyurmuştur.(Abdülkâdir el-Geylânî, el-Ğunye, 1/331)

Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, ‘Geçmiş günahların affoldu’ der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. [Taberânî]

Resulullah (sav) Efendimiz bu aylarda nafile ibadetlere, oruca ve özellikle de Allah-ü Teâlâ Hazretlerini zikre büyük önem vermiştir.

Rabb’imize, Rasulullah (sav) Efendimizin, “Ya Rabbi! Receb ve Şaban’ı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazan’a eriştir.” (Müsned) duasıyla iltica ederken, üç ayların, cümlemize ve cümle ümmeti Muhammed’e hayırlı mübarek olmasını niyaz ediyorum.

Üç aylar, Recep ayında ve özellikle Reğaib Kandilimiz için
1- Kuranı Kerim Hatmi
2- 70.000 La ilâhe illallâh (1 kelime i tevhid hatmi)
3- 60.000 Allâh. (1 Lafzai Celal hatmi)
4- 10.000 Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammed’in ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim
(1 Salavat hatmi)
5- 12.000 ihlas şerif (Kul hüvellahu Ehad).
(1 ihlas hatmi)
6- Bolca tevbei istiğfar, farz, nafile ibadetlere yönelelim.
7- Günlük virdlerimizi ihmal etmeyelim.

Hatim ve virdlerimiz KIRŞEHİR ABDULKADİR GEYLANİ VAKFInda kandil gecesi dualanacaktır.

Üç Aylarınız mübarek; Allah’ın selamı, rahmeti, in’am, ihsanı ve afiyeti üzerinize olsun…