USD
EURO
ALTIN

HAK YOLUNDA CESUR OL

KIRŞEHİR ABDULKADİR GEYLANİ VAKFI HAKK YOLUNDA CESUR OL Ey durmadan Allâh dostlarına eziyet eden! Akıllı ol, yalancı olma. Allah’tan korktuğunu söylüyorsun; fakat halktan biri seni tehdit etse korkuyorsun. Hiç kimseden korkma. İnsanlar sana bir şey yapamaz. Cin tayfasından çekinme, sana zarar­ları dokunmaz. Dünya azabından korku duyma. Öbür âlemin sıkıntısından üzüntü çekme. Azabı yapacak kudret sahibinden […]

HAK YOLUNDA CESUR OL
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

KIRŞEHİR ABDULKADİR GEYLANİ VAKFI

HAKK YOLUNDA CESUR OL

Ey durmadan Allâh dostlarına eziyet eden!

Akıllı ol, yalancı olma. Allah’tan korktuğunu söylüyorsun; fakat halktan biri seni tehdit etse korkuyorsun. Hiç kimseden korkma. İnsanlar sana bir şey yapamaz.

Cin tayfasından çekinme, sana zarar­ları dokunmaz. Dünya azabından korku duyma. Öbür âlemin sıkıntısından üzüntü çekme. Azabı yapacak kudret sahibinden kork. Si­lahtan korkma, onu atacak elden kork.

Aklı başında olan, kulların dil uzatmasına üzüntü duymaz. Al­lah yolunda akıl sahibi, ondan gayri şeylerin sözünden üzülmez. O insan bilir ki; yaratılmışların cümlesi, Hakk (c.c) katında aciz ve perişan­dır. Hepsi O’na muhtaçtır.

Bu anlatılan hâli bulan kul ve bilgisinden faydalanılan büyük insanlar, İslâm dininin hakikatine ermiş olanlar, din doktorlarıdır.

Ey dinini yıkmak isteyen!
Hastalığını onların vasıtası ile tedavi et ve Hakk’a koş. Bulunduğun hastalıktan seni o kurtarır. Se­nin bu yıkma hareketin, hastalık doğurur. O zatlar ise şifa yağdırır. O büyük insanlar, sana yarayacak olan şeyleri iyi bilirler.

Yaptığı fiilleri için Allah’a çıkışma. Çıkış yapacaksan nefsine yap. Kötülenecek biri varsa, o da nefsindir, ona söyle. İyilik, yumuşak başlı kimseye yapılır. Kötülük, dik kafa ve isyan eden kişiye olur.

Allah, hayır dilediği kulunu kendi yoluna bağlar. Sabra koşarsa yükseltir. Bağlarını çözer, semaya çıkarır. İyilik verir, imanı kuvvet bulur.

Şeytanın üflemesine aldanma. Nefisten bir ok atılırsa yıkılma. O kendi oku ile atar. Ve ancak onun yoluna girersen ok sana değer. Nefsin yoluna girmeyene ok değmez. Malûm şeytan, ancak insan şeytanları vasıtası ile kötülük yapar. Nefis ve kötü arkadaştan Al­lah’a sığın; yardım iste. Bu kadar düşmanla baş edemezsin, O’ndan daima yardım talep et. O yardımını esirgemez. Hakk’ın yardımını varlığında sezer, manevî bir kuvvete sahip olursan, hemen çık; hal­ka koş, nefse yanaş ve şöyle de:

Peygamber’in yüce kelâmını iyi dinle. Eziyet ettiğin kimseler, sâlih kimselerdir. Onlar, Allah’a iman etmiş insanlardır. O’nun varlığına iman sahibi olmuşlardır. O’na dayanan ve O’na itimat eden, onlardır. Yakında öleceksin. Malın geri kalacak, bulunduğun evden atacaklar, öğünmekte olduğun mal, se­ni hiç bir sıkıntıdan kurtaramayacak.

Allah’ım, belasız olarak bize yakınlığını ver. Kaza ve kaderin hükmü anında, bize lutfeyle. Şerli kişiler ezmek isterken bize yetiş. Kötü kimseler, bizi yıkmaya gelirken yardım eyle. Nasıl istersen ve ne zaman dilersen bizi esirge. Dünya ve âhiret işlerinde bize afiyet ihsan eyle. İyi işle­ri başarmayı istiyoruz. Bütün işlerde bize ihlâsı nasip eyle. Âmin!

(Abdülkadir Geylani Hz. – Futûhu’l-Gayb)