SİLAHLANMA BÜYÜK İSRAFTIR « Kırşehir Gerçek Gazete

10 Temmuz 2024 - 07:04

SİLAHLANMA BÜYÜK İSRAFTIR

SİLAHLANMA BÜYÜK İSRAFTIR
Son Güncelleme :

20 Haziran 2023 - 12:34

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından 2023 yılı israf raporu yayınlandı. Raporda silahlanmanın büyük israf olduğu ve her çeşit kötülüğün kaynağı olduğu açıklandı. Dünya nüfusu yaklaşık 8 milyar olduğu hatırlatan TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Halil Fatih Akgül, açıklamasına şöyle devam etti:

DEVLETLERİN SAVUNMA VE SİLAHLANMA HARCAMALARI REKOR DÜZEYE YÜKSELMİŞTİR

“Dünyada her gün 9 kişiden biri aç uyumakta ve 25 binden fazla çocuk açlık ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybetmektedir. Günümüzde küresel ölçekte israf edilen yiyeceklerin yalnızca dörtte biri kurtarılabilse, dünyadaki 957 milyon aç insan doyurulabilecektir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayımlanan Küresel Gıda Krizi 2023 yılı raporu, 2022 yılında 58 ülkede yaklaşık 258 milyon insanın daha kötü seviyelerde akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldığını gözler önüne sermiştir. Günümüzde devletlerin savunma ve silahlanma harcamaları rekor düzeye yükselmiştir. Son yıllarda başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Almanya, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi devletlerin savunma harcamalarını arttırarak, büyük ölçekte silahlanmaya yönelik hazırlıklar yaptığı görülmektedir. İsveç merkezli düşünce kuruluşu Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2022 yılına ilişkin Küresel Askeri Harcamalar raporunda, dünyadaki askeri harcamaların 2014 yılından beri gitgide arttığını ve 2022 yılında 2 trilyon 240 milyar dolarla rekor düzeye yükseldiğini açıklamıştır. Bu rakam, dünyada toplam Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın yüzde 2,2’sine tekabül etmektedir.

HEPİTALİST BİR TÜRKİYE HEDEFLENMELİDİR

Prof. Dr. Aziz Akgül’ün dünyaya sunduğu Hepitalizm paradigmasının ‘işbirlikçi güvenlik’ anlayışına göre, ülkeler birbirleri arasında belirli prensipler çerçevesinde iş birliği yaparak güvenliklerini sağlamalıdır. Hepitalizm paradigması, dünya yönetiminde ayrımcı, militarist, egoist ve popülist yaklaşımların yerine, empatiyi, hoşgörüyü, çevreyi, adaleti, barışı, özgürlüğü, eşitliği, kardeşliği, sadeleşmeyi, farklılığın birlikteliğini, işbirlikçi güvenlik anlayışını hedefleyen kamu yönetim anlayışlarının yaygınlaştırılması ve ülkelerin toplumun mutluluğunu sağlayacak politikalar uygulaması gerektiğini savunmaktadır. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından yayınlanan 2023 yılı israf raporunda silahlanma israftır bölümüne ek olarak tasarruf tedbirlerinden ve diğer israf alanlarından bahsedilmiştir. İsraf raporunun tamamına www.israf.org’dan ulaşılabilir. Hepitalizmin de öngördüğü gibi, farklılığın birlikteliğinin tesis edildiği ve yoksulluğun olmadığı bir dünyada savaşa ve çatışmaya gerek kalmayacak, böylelikle silahlanmaya da ihtiyaç olmayacaktır. Her çeşit şiddetten ve çatışmalardan uzak, huzurun, kardeşliğin, barışın, sevginin, mutluluğun, verimliliğin ve refahın en üst seviyede olduğu ve gelecek nesillere Hepitalizmi miras bıraktığımız, kaynaklarını israf etmeden etkin ve verimli kullanan Hepitalist bir Türkiye hedeflenmelidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.